مایل بودن فرنگی نقاشی انگلیس انگلیسی

مایل بودن: فرنگی نقاشی انگلیس انگلیسی انگلیسی نویسنده معروف اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود / سیف

رئیس بانک مرکزی گفت: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی شود ولی ممکن است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود.

ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود / سیف

سیف: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی شود

عبارات مهم : بازار

رئیس بانک مرکزی گفت: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی شود ولی ممکن است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود.

به گزارش منزل ملت، ولی الله سیف مدیر کل بانک مرکزی راجع به نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی عنوان پرسش از مدیر جمهور با حضور نمایندگان مجلس و دولت مورد بررسی قرار داده شد و توضیحاتی راجع به پرسش نمایندگان در مباحث پرسشها بانکی، اشتغال، قاچاق کالا و ارز، رکود اقتصادی، نوسانات ارزی از سوی نمایندگان دولت ارائه شد.

ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود / سیف

وی افزود: کشور در شرایط اقتصادی خاصی واقع شده است است و همه باید تلاش کنیم اقتصاد کشور رو به جلو حرکت کند و دستاوردهایی که در خصوص رشد اقتصادی و مهار تورم به دست آمده استمرار یابد البته دشمن های در تلاش هستند که با کارشکنی مانع پیشرفت کشور شوند ولی با برنامه ریزی دقیق می توان کارها آنها را خنثی کرد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: ساز و کار جدیدی جهت ساماندهی ارزی کشور در نظر گرفته شده است که دولت قادر است براین اساس منابع ارزی موجود را به اولویت های مهم تخصیص داده شده است دهد و مبنای قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان است و کالاهای اساسی و مواد مورد نیاز کارخانه جات با مسئله تامین ارز رو به رو نخواهند بود، گروه سوم کالایی نیز از طریق بازار ثانویه تامین ارز خواهند شد.

رئیس بانک مرکزی گفت: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی شود ولی ممکن است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود.

سیف افزود: در مدت کوتاهی که کار بازار ثانویه ارز شروع شده است عملکرد مناسبی داشته و با توجه به اینکه قیمت ها در بازار ثانویه به صورت توافقی بین صادرکننده و واردکننده تامین می شود گروه کالایی سوم می تواند تامین ارز شود در حال حاضر قیمت ارز در این بازار حدود ۷۴۰۰ تومان است و آینده نگری می شود قیمت ها با ایجاد شفافیت در عرضه و تقاضا مناسب تر شود و فضا جهت تجارت خارجی طبیعی و متناسب با تحولات در صحنه بین الملل باشد.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: هر کدام از دستگاه ها در اقتصاد کشور وظیفه ای را برعهده دارد که عنوان ثبت سفارش بر عهده وزارت صنعت است و براین اساس واردکنندگان بعد از ثبت سفارش به بانک عامل مراجعه می کنند تا از طریق سامانه ارز تخصیص یابد و به بانک اجازه داده می شود پذیرش تعهد جهت پرداخت کالایی که قرار است وارد کشور شود، انجام دهد.

وی افزود: بانک ها براساس تخصیص بانک مرکزی به طور مثال اقدام به گشایش اعتبارات اسنادی می کنند و زمانی که کالا وارد گمرکات کشور شد با اسناد حمل کالا به بانک مراجعه می کنند تا به فروشنده پول حواله شود در آن مقطع بانک عامل به سراغ بانک مرکزی می آید و تقاضا می کند که ارزی که تخصیص داده شده است تامین شود.

ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود / سیف

سیف گفت: از ابتدای سال ۱۵.۵ میلیارد دلار تامین ارز صورت گرفته و ۱۸ میلیارد و نیم دلار تخصیص داده شده است که در مقایسه با سال گذشته با لحاظ اینکه ۵۰ درصد واردات کشور خارج از سیستم بانکی انجام می شود، اوضاع متعادلی محسوب می شود و سهم تخصیص داده شده است ارز کالاهای اساسی نسبت به سال گذشته رشد کرده بنابراین در حال حاضر انبار کالاهای اساسی اوضاع خوبی دارد و با توجه به آینده نگری ها از درآمدهای ارزی می توان با اطمینان روی آرامش بلند مدت حساب کرد.

وی ادامه داد: اولویت بندی تخصیص ارز در مرحله ثبت سفارش انجام می شود و گروه کالاهای اساسی مانند گندم، برنج و سویا که نیازهای مهم هستند و با زندگی مردم ارتباط دارند با استفاده از ارز حاصل از فروش نفت تامین ارز می شود و ۸۰ درصد ارز موردنیاز گروه دوم کالاهای مهم مانند ماشین آلات و مواد واسطه ای از صادرات کالاهای غیرنفتی مانند پتروشیمی، فولاد و صادرکنندگان عمده تامین ارز می شوند ولی گروه سوم کالاها که مشمول بر کالاهای مصرفی است می تواند با قیمت ارز بالاتری در بازار ثانویه تامین شود.

رئیس بانک مرکزی گفت: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی شود ولی ممکن است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود.

سیف افزود: ارز مورد نیاز کالاهای مصرفی از طریق ۲۰ درصد ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی به وسیله بخش شخصی و براساس توافق تامین خواهد شد و گروه چهارم کالایی نیز اقلام غیرضروری و لوکس محسوب می شوند و ارزی به آن ها تخصیص داده نمی شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی شود ولی نحوه تخصیص داده شده است ارز به مسافران در حال بررسی است و ممکن است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود آیا که می پذیریم در تخصیص ارز مسافرتی شرایط مناسب نیست و باید تصمیم جدیدی گرفته شود.

ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود / سیف

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | اقتصادی | رکود اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs